
Antal Rapporter: 74853
Antal Fangster:248412
Medlemmer: 9450
|
Flod/elv Laks 24,0kg. Henrik Møller
Geddefiskeri Gedde 15,0kg. Steffen Nielsen
Havfiskeri Torsk 27,9kg. Allan Falk Lange 24,7kg. Søren Erhard Hansen
Karpefiskeri Spejlkarpe 21,5kg. lars rytter
Kystfiskeri Laks 11,0kg. per koch
Put and take fiskeri Regnbueørred 13,9kg. Lucas- Creutzberg
Trollingfiskeri Laks 21,6kg. Claus Sørensen
Åfiskeri Laks 16,5kg. Jens Lygum Havørred 12,3kg. Jan Gade
...Mere statistik >>
|
|
|
Fra Morten Garly Andersen's fangstjournal
|

(Klik på billedet, for større udgave)
|
Fangst:
Havørred
2,90 kg. 62cm. Konditionsfactor: 1,22
Fangstdato og tidspunkt:
24-04-2006 Tidspunkt: Formiddag
Fangststed:
SydSverige, Mörrum Pool 13
Metode/agn:
Spin - Blink - Toby
20 gr.
Vind og vejr:
Let Sydlig vind, Skyet
5 grader
|
Beretning:
Premierefiskeri i Mörrum gav pote for sønnike
Vandet var kun to grader og luften fem, og det gav en svær start på det legendariske fiskeri i Mörrum i år. Alligevel blev der fanget 92 fisk af de 170 fiskere i den skønne elv på premieredagen.
Fiskerne stod frysende i små klynger og stirrede ud over elvens blåsorte vand, der hastigt strømmede forbi. Klokken 9 lød skuddet, der indledte det traditionsrige premierefiskeri i Mörrum og for mig, sønnike og mange af de andre fiskere udløste vinterens længsel efter igen at stå med en fiskestang i hånden ved et jomfrueligt vand, der ikke var blevet rørt af en fiskesnøre i et halvt år. Kort efter - helt præcist 9.01 - lå den første sølvskinnende havørred på bredden, en 3.6 kilos fisk fanget af en lokal fisker på blik i pool 17. Sønnike på fem var med for første gang og gik i gang med at fiske. Det var lidt af et eksperiment: hvor længe ville han holde? Ideen var stå ved vandet med ham og få vækket jagtinstiktet i hans lille urmenneske. Efter tredje kast mistede han blinket på en sten midt i elven - der hvor jeg vidste, muligheden for fisk var stor. Sønnike valgte et 20 g. Toby som erstatning og gik i gang igen. »Den sidder fast,« sagde han lidt senere. Så bøjede stangen pludselig med et hårdt ryk. »Bliv nu hængende,« tænkte jeg, mens fisken tog et voldsomt udløb. Lidt senere fik jeg nettet listet ind under den, og så lå den der - en skinnende blank havørred på 62 cm og små tre kilo. Da fiskeriet sluttede klokken 17, og fiskeinspektør Percy Assarson gjorde status, var 92 fisk landet af 170 fiskere. Dagens største fisk var en 106 centimeter laks på 10,8 kilo taget af svenskeren Kent Möller. Den næststørste fisk, en 114 centimeter laks på 10.2 kilo, fik danskeren Jan Poulsen. Den største havørred vejede 5,8 kilo og var 85 centimeter lang. Sønnike og jeg susede lykkelige tilbage mod København med frisk fisk i bagagerummet og fuld hammer på Springsteens »Cadillac Ranch« fra klassikeren The River, mens jeg konstaterede, at dette var begyndelsen på noget stort for den lille mand.
PS. Fiskeriet i Mörrum er stadig godt. Læs mere på www.mörrum.com
|
Tilbage
Send til en fiskekammerat
|
© Copyright 123nu.dk/Fangster.dk. Fangster.dk er udarbejdet af www.123nu.dk der forbeholder sig ret til at bruge materiale, indtastet på Fangster.dk.
 |
|